poniedziałek, 11 maja 2015

BRAMA POZNANIA

Hej,

jeszcze nie tak dawno temu pół Polski żyło zbliżającą się, wyjątkowo krótką w tym roku, majówką. Tymczasem ani się człowiek obejrzał, i co? Po majówce, zbliża się środek miesiąca, a wraz z nim Noc Muzeów 2015. Ta ogólnopolska akcja z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono ludzi, co z kolei powoduje iż swój udział deklaruje w niej również zdecydowanie więcej tytułowych bohaterów, czyli obiektów muzealnych oczywiście. Rezultat jest prosty, 16 maja możemy bezpłatnie, lub znacznie taniej niż zwykle odwiedzić obiekty kulturalne zarówno w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, lecz również w Jeleniej Górze, czy też Jaworzynie Śląskiej (gdzie postaramy się wybrać). Zachęcamy i Was do wzięcia udziału w tej, w sumie wspaniałomyślnej, akcji. W dzisiejszej notce chcielibyśmy przedstawić inny wyjątkowy obiekt, który również w wyżej opisanym wydarzeniu bierze udział. Ponad to tematycznie wpisuje się wprost idealnie w klimat majowy, w klimat polskiego miesiąca, który chociaż raz do roku pozwala nam świętować historyczny sukces, a nie rozpamiętywać porażkę. Zapraszamy do Bramy Poznania.


Centrum "Brama Poznania" znajduje się w najstarszej części stolicy Wielkopolski, tuż nad rzeką Cybiną, po sąsiedzku z Ostrowem Tumskim. Muzeum poświęcone jest początkom polskiej państwowości, która jak pamiętamy z podstawówki, miała wiele wspólnego z Mieszkiem I, Bolesławem Chrobrym i ogólnie rzecz ujmując z ziemiami od Gniezna przez Poznań do Kalisza. Centrum nie skupia się jednak na wpojeniu turyście iż chrzest Polski miał miejsce w roku 966, robi to mimochodem podczas niezliczonej ilości interaktywnych filmów, prezentacji, plansz oraz obiektów w stylu "przez zabawę do nauki". Muzeum jest w 100% nowoczesne, stworzone na zachodnią modłę ciekawego zwiedzania oraz przede wszystkim skupione na zainteresowaniu odbiorcy tematem, co w przypadku naszego społeczeństwa wcale takie proste nie jest. Na wstępie otrzymujemy słuchawki, podłączone do drobnego pudełeczka zawieszonego na szyi. Słyszymy głos lektora, który dzięki czujkom wbudowanym w eksponaty oraz przy wejściach do kolejnych pomieszczeń doskonale wie, gdzie aktualnie się znajdujemy. Opowieść toczy się spokojnym tempem, począwszy od założenia pierwszego grodu w okolicach dzisiejszego poznańskiego Ostrowa Tumskiego, a skończywszy na wydarzeniach współczesnych. Ponad 1000 lat historii Polski i Poznania zostało oprawione w schludną ramę 1,5 godzinnej historii, zgrabnie podzielonej i przede wszystkim ciekawie podanej. "Brama Poznania" stanowi istny majstersztyk pod względem wizualnym, przykuwając oko widza barwą, animacją oraz profesjonalną wizualizacją czasów zamierzchłych. Nie mamy wrażenia iż przedstawione obiekty/filmy są w jakiś sposób sztuczne lub pozowane. Całość daje doprawdy niesamowity efekt, który nie powinien w żadnym wypadku rozczarować odwiedzającego, a wręcz przeciwnie, może wywołać lekkie poczucie dumy, iż w końcu i u nas powstają tego typu obiekty.
Brama Poznania. Źródło: www.archirama.pl

Z muzeum wyszliśmy mądrzejsi, lekko zszokowani, jak de facto mało wiemy o własnych korzeniach, jednak jednocześnie z uczuciem lekkości. Nie odczuwaliśmy przeciążenia otrzymanymi informacjami. Jedyne nad czym można ubolewać to fakt iż tego typu obiekt nie jest znany w Polsce jak na przykład stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego. Szkoda, tym bardziej iż "Brama Poznania" istnieje już ponad rok. 

Dlatego też jeżeli nie macie żadnych planów na Noc Muzeów, Poznań leży w zasięgu weekendowego wypadu, lub też od dawna planowaliście odwiedzić stolicę Wielkopolski, pamiętajcie aby koniecznie zajrzeć nad Cybinę i podreperować swoją wiedzę o nas samych. 

Do następnego razu!

Informacje o Nocy Muzeów 2015 w Jeleniej Górze:
Informacje o Nocy Muzeów 2015 w "Bramie Poznania":
TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz